DÜĞÜN FOTOĞRAFÇILIĞI


Profesyonel Düğün Fotoğraf Nasıl Olmalı?

Dış mekanda profesyonel fotoğraf çekmek gerçekten çok zordur ve çok ciddi bir deneyim ister. Stüdyodaki standart değerlerin hiç birisi açık alanda işe yaramaz. Otomatik mod ve biraz photoshop ancak günümüz düğün fotoğrafçılarının yöntemi olduğu için profesyonel hiç bir fotoğrafçı bu yöntemleri kullanmaz.

Profesyonel düğün fotoğrafçısı gerektiğinde açık alanda yüksek wattlı ışıklar kullanarak fotoğraf üzerinde harikalar yaratabilir. Paraflaşların açık alanda da kullanılması gerektiğini en iyi bilendir. Ucuz yöntemlerle takriben bir metrelik bir reflektör ile gölgeli alanlarda bile kendini kandırmaya çalışmaz, neyi nerede kullanacağını çok iyi bilir.

Profesyonel bir düğün fotoğrafçısı çekeceği tüm pozları önceden bilir, çekime gitmeden önce çiftin ruhuna, yaşantısına ve isteklerine göre pozlar düzenler. Çekim anında çekeceği kompozisyonların çoğu (önceden bildiği için) doğaçlama gelişsede yanında taşıdığı tabletinde veya bilgisayarında çekeceği tüm pozların listesi bulunur. Yine çiftin yapısına göre kişiye en yakın mekanı seçer, mümkünse çekimden önce mekana giderek keşifte bulunur. Mekan belirlemede çiftin de onayı önemlidir fakat fotoğrafçının o mekandan en verimli nasıl faydalanacağını bilmesi gerekir. Balon, şemsiye ve A4 kağıtlara yazılı sözlerden kompozisyon için medet ummaz, bunları kullanması gerektiğinde bilinçli bir şekilde kompozisyona yansıtmayı çok iyi bilir.

Profesyonel düğün fotoğrafçısı dış mekan çekiminde en az bir normalde iki ayrı dış mekan paraflaşı kullanır -ki bu yöntem zaten moda çekimlerinin bir çoğunda kullanılan bir yöntemdir. Işığın adedi ve türü fotoğrafçının sanatına ve oluşturmak istediği etkiye göre değişir. Bu sistemlerin çin malı olanları gerekli hızlara çıkmayacağı ve gerçekte lazım olar senkronları yakalayamayacağı için istenilen sonuca yaklaşamazlar. Orjinal markalar çok maliyetli olsada işi profesyonelce çözmenin ne anlama geldiğini profesyonel düğün fotoğrafçısı iyi bilir. Bu ışıklar taklit olmadıkları sürece hangi marka oldukları önemli değildir, yeter ki fotoğrafçı uyumunu, senkron sürelerini ve nasıl kullanması gerektiğini çok iyi bilsin.

Güneşe doğru yapılan çekimleri bile kusursuz hale getirebilen kurallar için manuel tüm değerleri ezbere biliyor olması şarttır. Doğal ortamın her detayını enstanteneye dahil etmek için açı değiştirildiğinde makinedeki tüm manuel değerlerde ne değişiklik yapması gerektiğini iyi  bilir. Her an değişen ışık şartlarına göre çok hızlı bir şekilde ışıkları doğru konumlandırıp sonucu hesap etmek profesyonel düğün fotoğrafçısının görevidir. Elde taşınan bir metrelik reflektör sadece güneşi karşına aldığında işe yarayacağı için dış mekanda çok kullanışsız bir araçtır, bunu bilir. Günümüz düğün fotoğrafçılarının bir çoğu bu teknikleri kullanmayı bilmedikleri gibi maliyetlerinden ötürü bu tekniklere pek yanaşmazlar. Bu yüzden amatör makineler ve reflektörlerle kendilerince işi çözmeye çalışırlar.

Profesyonel bir düğün fotoğrafçısı havadaki sis için, yaprağın yeşili için, fazla gelen uv ışınlarını dengelemek için, etrafta yansıyabilecek unsurları gidermek için ayrı ayrı alanında özel profesyonel filtreler kullanmak durumundadır. Ayrıca profesyonel bir düğün fotoğrafçısı mekana ve tekniğe göre ayrı ayrı üst seri objektif takımınıda her an çantasında bulundurması gerekir. Çekim anında profesyonel şartlarda çekilmeyen bir fotoğrafı photoshop ile kurtarmak kendini kandırmak olur. Bu yüzden her şeyin çekim anında çözülmesi, gerekli aydınlatma ve bilinçli yapılan gölgelerin doğru yönlendirilmesi çok önemlidir. Dış mekanda tüm profesyonel ayrıntılar kullanılarak çekimi yapılmış bir fotoğraf, doğru ellerde doğallığını etkilemeyecek şekilde retouch ve dijital işleme tabi tutulabilir.

Profesyonel düğün fotoğrafçısı ile günümüz düğün fotoğrafçılarının ayrımını işi bilen fotoğrafçılar ile görmeyi bilen çiftler rahatlıkla anlayabilirler.

“Düğün fotoğrafçıları ile doğru iletişim kurmak hayat kurtarır diyebilir miyiz? Bir yönüyle evet! Düğününüzden geriye yalnızca sonra bile bakıp anılarınızı tazeleyeceğiniz mutlu kareler kaldığını düşünürsek bir düğün gününün en önemli detayının düğün fotoğrafları olduğu söyleyebiliriz. „

Kocaeli Düğün Fotoğrafları Dış Çekim Mekanları

En güzel düğün fotoğrafları nerede çekilir sorusuna cevap vermeden önce nasıl bir çekim istediğinizi düşünüp karar vermeniz gerekli. Tarihi bir mekanın atmosferinde mi, mevsim tonlarının tümünü içinde barındıran doğal bir alanda mı, yoksa fotoğrafa değişik bir hava katabilecek bir yerde mi? En doğru kararı vermek için düşündüğünüz mekanları içeren farklı fotoğraflara bakmanızı, mümkünse mekana gitmenizi ve çekim hakkında detaylı bir konuşma yapmanızı öneririz.

İletişim Çok Önemli!

En önemli günün fotoğraflara en iyi şekilde yansıması için öncelikle birlikte çalışacağınız düğün fotoğrafçısı ile iletişiminizin çok iyi olması gerekir. Her düğün farklı ve kendine özel olduğu gibi her fotoğrafçının da kendine özel bir tarzı vardır. Düğün fotoğrafçınıza sormanız gereken 10 soruyu sorarak her şeyi netleştirip, düğün fotoğrafçısının sizin nasıl bir çekim istediğinizi oldukça iyi anlamasını sağlamalısınız. İyi bir iletişimin verdiği rahatlık fotoğraflara da yansımalı ki doğal pozlar yakalanabilsin. Pozlu dış çekim çalışmalarında dahi doğallık ön planda olmalıdır.

Düğün Fotoğrafçısının Dikkat Etmesi Gerekenler

En güzel düğün pozları için ışık, arka plan, doğal anları pozlamak ne kadar önemliyse, fotoğrafçının yaptığı işe olan tutkusu, orada olmayı sevmesi ve bundan keyif alması da diğerleri kadar önemlidir. Bazen de fotoğrafçının davetlilerin arasında dolaşırken görünmez olması gerekli. Ekipmanlarının da buna uygun olması şart. Flash kullanmadan uzaktan çekim yaparak anın büyüsünü bozmadan en iyi kareleri yakalayabilmeli.

Düğün Fotoğraf Çekimlerinde Bunlara Dikkat!

İç ve dış çekimlerde ışığı doğru kullanmak çok önemli. Özellikle yaz çekimlerinde dış çekim için en uygun saatler öğleden sonra 16.00 – 18.00 arası. Öğlen direkt gün ışığında çekim yapılacaksa ışık doğrudan değil yansıtıcılarla kullanılmalı. Yaz aylarında dış çekimler için damadın yedek bir gömlek bulundurmasında fayda var. Farklı fotoğraflar için değişik aksesuarlar kullanılmalı. İç mekanda ise mekanın görselliğini en iyi şekilde kullanmak çok önemli. İlk defa çekim yapılacaksa mutlaka önceden gidip mekanı en iyi şekilde nasıl kullanabileceğinize bakıp, ön çekim yapmalısınız.

Kocaeli Düğün Fotoğrafçısı Düğün Hikayesi Çekimleri

Düğünde hikaye fotoğrafraflarıyla fark yaratmak istiyorsanız, doğru zamanda doğru kareyi yakalamak çok önemli. Gelinle damadın birbirlerini gördükleri ilk an, bir anda patlayan konfetiler arasından beliren yüzler, hüzünlü bakışlarla kızını seyreden bir baba ve beklemediğiniz ama o an orada yaşanan tüm ayrıntılar… Hikaye çekiminde en az iki fotoğrafçının olması şart. Örneğin nikahın kıyıldığı an gelin ve damat üzerinden fotoğraflanırken, ailelerinin o andaki duyguları da diğer objektiften fotoğraflara mutlaka yansımalı.

Fotoğraflarda Makyaj Varolanı Vurgulamalı

En çok merak edilenlerden biri de “ Fotoğraflarda güzel çıkmak için nasıl makyaj yapmalıyım?” sorusu. Öncelikle makyaj olanı vurgulamak üzerine olmalı. İyi bir göz makyajında gözleri görmeliyiz, makyajı değil. Çok fazla renkten kaçınılmalı ve doğal tonlar kullanılmalı. Belirgin gözler özellikle siyah – beyaz fotoğraflarda oldukça güzel bir ifade verir.

Peki ya renkler?

Karedeki duygusal ana, duruşa odaklanmak için renkleri kısıp konuyu belirginleştirmek gerekir. Bazen renkler gider ve geriye sadece “an” kalır. Renklerden uzaklaşıp o ana odaklanırsınız ve fotoğraf konuşur. Bazen de renkler öyle çarpıcı bir şeyi vurgular ki etkiyi tamamen renkler üzerine vermek istersiniz. Fotoğraf “Ben renkli olmalıyım.” der zaten.

Evliliğe giden yolda fotoğrafların ilerde tekrardan bakılarak hatırlanması açısından çok büyük öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Fakat artık daha çok fotoğraf çekimi stüdyonun haricinden dış mekânlarda da çekilmeye başlanmaktadır. Ortamın güzelliği fotoğraf karesinin içerisine en iyi şekilde yansıdığından dolayı artık pek çok çift fotoğraf çekimlerinin dış mekânda olmasını istemektedir. Tüm bunlar için artık dış mekânfotoğraflarının da fazlası ile önem arz ettiğini söyleyebiliriz.

  • Fotoğraf çekimi sırasında düğün fotoğrafçının mutlaka önceden yer tespiti yapması gerekir
  • Aynı zaman da ışığın çok olmadığı ortamlar tercih edilmelidir.
  • Fotoğraf çekimin yan aksesuarlar da fotoğraf karesinin içerisine dâhil edilerek ortaya daha doğal görüntülerin çıkması sağlanabilir.
  • Deniz, yeşillik ve tarihi olguların yer aldığı yerlerde dış mekân fotoğraf çekiminin yapılması fotoğrafa da ayrı bir hava vermiş olacaktır.
  • Fotoğraf çekimi sırasında mutlaka gülümsenmeli ve doğal pozların yakalanması çalışılmalıdır.
  • Gelin ve damat için unutulmayan ya da istedikleri her bir ortam da farklılıklar yaratılmalıdır.

Düğün, çiftlerin en önem verdiği günlerden birisi olurken düğün öncesi ya da sonrası çekilen fotoğraflar da oldukça önemlidir. Çünkü yıllar sonra tekrardan bakıldığından anı yaşamak ve tekrardan gözler önüne sermek düğün fotoğrafları ile de mümkün bir hale gelmektedir. Buna göre düğün fotoğraf çekimlerinin de önemi son derece büyük olduğundan dolayı dikkat edilmelidir.